Передчуття ринку

Юрій Дячук, СЕО Інвестиційної компанії INTELEVRAZ

Розмовляємо з СЕО Інвестиційної компанії INTELEVRAZ  Юрієм Дячуком.

─ Високі ціни на зерно завжди зупиняють процеси продажу корпоративних прав фермерських господарств. Тому на заході України ми ближчим часом не побачимо пропозицій не буде. Є пропозиція збанкрутілих або близьких до банкрутства підприємств на півдні, в Одеській, Миколаївській областях. Повигорало в Центральній Україні, що може активізувати процеси. Ціни на сільгосппродукцію пікові й продовжують зростати. Я вважаю, що аж до жнив у Південній Америці це зростання триватиме.

─ Ціни й так на історичних максимумах.
─ Ще ні. Пригадайте період, коли соняшник коштував 1 000 доларів, 12 років тому. Зараз 17 тисяч, ще є резерв зростання.

─ Соняшник – це внутрішня українська ситуація. Він же не вивозиться.
─ Проте вивозиться олія, а Україна – важковаговик на ринку олії. Південна Америка впливатиме на кукурудзу, сою. Тут ще є тісний зв’язок із тваринництвом. Зростання цін на основні культури спричиняє підняття цін на продукцію тваринництва. Або зростатимуть ціни на продукцію тваринництва, або буде зменшуватися поголів’я Ми можемо стати свідками банкрутства тваринницьких підприємств. Буде певний провал, найбільші підприємства встоять, а інші будуть скуплені сильним гравцями.

─ Ринок землі наступного року – фактично реальність. Що планують робити різні групи агропідприємств, фермери, середні, великі компанії, холдинги на першому етапі, коли дозволена буде купівля лише 100 гектарів? А що планують пайовики?
─ Малі компанії вже націлені на викуп землі, багато хто стимулював до продажу учасників АТО, які отримали кілька гектарів із правом продажу. Йдеться про кілька мільйонів гектарів, які вже є в ринку, і ринок проходить тестування. Ціни продажу різні. У доларах – 1 300, 1 500, 1 700 за гектар. Розповідають про вищі цифри, але я особисто в таких угодах участі не брав і підтвердити не можу. Вартість будь-якого активу розраховується з доходу, який він може принести. Якщо землю розглядати як актив, то є норма дохідності, на яку орієнтується кожний з інвесторів. Багато хто в Україні плутає дохідність від агробізнесу з дохідністю від здачі землі в оренду. А це два різних бізнеси. Власник землі, здаючи землю в оренду, після сплати податків отримує чистий прибуток. Для землі є мультиплікатори, коефіцієнти, які відображають, скільки людина хоче отримати, продавши ділянку. Щодо земельних ділянок застосовуються довгострокові параметри, гадаю, 10 – 15 років – це близько до реальності. Середня оренда в Україні сьогодні становить близько 150 доларів на гектар за рік. Виходячи з цього, можна скласти ціну ділянки. Я бачу, що ціна коливатиметься від 1 500 – 2 000 доларів за гектар. Цю цифру можуть збільшити кілька факторів. Один з них – консолідація земель. Вона оптимізує логістику, дає можливість сформувати заставу для банку. Той, хто консолідує землі, може заробити, оскільки купить він по 1 500 за гектар, а на виході вартість становитиме 2 000 – 2 500 доларів за гектар. І це набагато цікавіше, оскільки підприємець, заклавши заставу до банку, може повернути оборотний капітал в основний бізнес. Це веде до появи нового ринку.

─ Тобто на ринку відбувається осмислення реальності?
─ Так. З’являться люди, які скуповуватимуть землю, будуть перепродувати лоти.

─ Ці люди збирачі земель існували й раніше, збираючи в масиви поля пайовиків для великих компаній.
─ Свого часу на ринку нерухомості до 2008 року збиралися гравці всіх напрямів, які здійснювали на ринку якісь операції. Така сама ситуація чекає на ринок землі. До 2024 року на цьому ринку не буде тільки лінивий. Обмеження у 100 гектарів призведуть до того, що хтось купуватиме на родичів, на знайомих, на найнятих осіб. Хтось буде купувати на підконтрольних осіб, щоб 2024 року консолідовані масиви виставити на продаж, збільшивши орендну платню на цей період, збільшивши норму дохідності.

─ Чи варто регулювати цей процес, чи слід туди втручатися регулятивним органам?
─ Це неможливо побороти. Якщо є реальний заробіток, туди йдуть люди. Якщо поставити запобіжники, ввести обмеження, ринок втратить привабливість і для нормальних інвесторів. Перекупники також виконують свою місію, вони піднімають ціну на ринку, а для ринку це непогано. Гадаю, до 2024 року ціна становитиме 2 500 – 3 000 доларів. Тому для пайовиків є проста порада: продавати, об’єднавшись. Наприклад, група пайовиків може об’єднатися, створити ТзОВ, укласти договори оренди та продати корпоративні права.

─ Щоб українці об’єдналися…
─ Так, це фантастичний сценарій, але цілком реальний, адже об’єднання 25 пайовиків може створити 100 – гектарний масив, який коштуватиме у півтора рази дорожче, аніж кожний окремий пай.

─ Так, це дійсно стимул. А що радите фермерам, які будуть купувати по 100 гектарів?
─ Їм важливо показувати доходи, щоб мати можливості для купівлі земель. Фермер найближче до землі, він реально розуміє потенціал землі, її майбутню прибутковість. Він завжди дасть кращу ціну своєму пайовику.

Джерело: журнал “ЗЕРНО”, 2020 №7 (172)

+

Новости из той же категории

Другие новости, которые могут вас заинтересовать

“Ринок землі та правила на ньому повинні створити ми самі”

“Ринок землі та правила на ньому повинні створити ми самі”

Автор: Юрій Гончаренко ВІД РЕДАКТОРА. Мій заступник поскаржився: говорив із фермером, а той каже, що нічого для себе в другому номері журналу не знайшов, бо там прогрес і передові технології, а йому...

читати більше
Піщинки, камені та брили земельного ринку

Піщинки, камені та брили земельного ринку

Ринок землі турбує всіх, як турбує всіх явище, якого ніхто не бачив і ніхто не знає нічого про нього достеменно. Як у фільмі жахів. Поки жах не з’явиться на екрані, всі завмирають і трусяться. От...

читати більше
Продав агробізнес: куди вкласти гроші

Продав агробізнес: куди вкласти гроші

2020 рік багатьом аграріям запам’ятався насамперед екстремальними погодними умовами і повною невизначеністю на ринку. Багато фермерів, м’яко кажучи, були розчаровані результатами сезону, незважаючи...

читати більше

Доверьтесь команде профессионалов в мире недвижимости и инвестиций

Получить ранний доступ к проектам и новостям


Контакты


ГЛАВНЫЙ ОФИС

Бизнес Центр Кияновский,

Кияновский пер. 3-7, оф. 220

ТЕЛЕФОН   +38 (044) 272-34-27