Земельні відносини в Україні

31 березня цього року Верховна Рада України ухвалила закон про землю. Це, безперечно, історична подія. І це перший крок земельної реформи.
Цей закон – не про продаж землі. Він про право людей вільно розпоряджатись своєю землею, бути справжніми власниками своєї землі.

СЕО Інвестиційної компанії INTELEVRAZ Юрий Дячук поділився своїм баченням майбутніх земельних відносин в Україні.

– Коли почне працювати ринок землі і хто зможе купувати землю?
– Ринок землі в Україні вводиться з 1 липня 2021 року. Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть набувати громадяни України, юридичні особи України, територіальні громади та держава. Банки зможуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

– Чи зможуть купити землю іноземці?
– Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення іноземними громадянами, особами без громадянства, юридичними особами, створеними і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є особи, які не є громадянами України, може здійснюватися з дня та за умови схвалення цього на референдумі.

– Хто не зможе купувати землю?
– За будь-яких умов забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення:
1) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, – на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), і які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного кордону України, який проходить по морю);
2) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;
3) особами, які належать або належали до терористичних організацій;
4) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;
5) юридичними особами, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника (контролера);
6) юридичними особами, бенефіціарні власники (контролери) яких зареєстровані в офшорних зонах;
7) фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції);
8) юридичними особами, створеним за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

– Скільки можна буде купити землі?
– Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина та юрособи не може перевищувати 10 000 гектарів. Якщо громадянину належить право власності на частку у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді юридичної особи або на окремі акції, паї, вважається, що йому крім земельних ділянок, що належать йому на праві власності, також належить право власності на земельні ділянки загальною площею, що дорівнює площі у власності юридичної особи, учасником якої він є, помноженої на розмір частки такого громадянина, вираженої у відсотках, у статутному (складеному) капіталі, пайовому фонді цієї юридичної особи.
До 1 січня 2024 року: ліміт 100 гектарів і право покупки земельної ділянки мають тільки фізичні особи.

– Скільки коштуватиме та як можна розраховуватися за землю?
– До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.Розрахунки провадяться в безготівковій формі. Не допускається набуття права власності на земельні ділянки за відплатними договорами у разі відсутності у набувача права власності документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право.

– Яку землю заборонено продавати?
– Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності забороняється.
Забороняється також відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, крім передачі їх у спадщину.

– Чи підтримуєте Ви запровадження ринку землі в Україні?
– Закон, який зараз прийнято, є результатом компромісу багатьох речей. Він простий і робочий. Дуже добре, що він прийнятий, бо він багато користі дасть усім сторонам – і пайовикам, і тим, хто орендує ці паї.
В цей перехідний період уряд повинен зробити ще дуже багато для розбудови прозорого та справедливого земельного ринку – від ефективного земельного кадастру до системної підтримки фермерів.
Також потрібно впорядкувати розпаювання земель державних підприємств, і відповідний законопроєкт близько місяця тому зареєстровано в Раді.
До бази Держгеокадастру вже на 96% занесено інформацію про приватну землю ринку, який буде відкрито. Окрім того, до цієї бази внесено дані про близько 70% земель державної та комунальної власності, інвентаризація триває.
Адже, якщо земля непроінвентаризована, вона не може бути об’єктом ніяких угод. Не тільки купівлі-продажу, а й оренди.
Нещодавно набув чинності антирейдерський закон, який знімає чимало проблем, пов’язаних з реєстрацією майнових прав, у тому числі на землю.
Очевидно, є куди зростати, тому ці речі будуть іти паралельно, ще є час підтягнути критичні моменти!

 

+

Новини з тієї ж категорії

Інші новини, які можуть вас зацікавити

Індустрії для приватних інвестицій, ключові ризики та шляхи їх мінімізації

Індустрії для приватних інвестицій, ключові ризики та шляхи їх мінімізації

Залучення приватних інвестицій у повоєнній Україні дуже важливе для відновлення економіки та розвитку України. Валентина Гречка, Партнерка Інвестиційної компанії INTELEVRAZ взяла участь у XVІ...

читати більше
Конференція «Європа – Польща – Україна. Відбудуємо Разом»

Конференція «Європа – Польща – Україна. Відбудуємо Разом»

5 жовтня у Варшаві відбулась конференція «Європа – Польща – Україна. Відбудуємо Разом» ✔️Мета заходу – сформувати та зміцнити стосунки між європейським, польським та українським бізнесом, а також...

читати більше
Експертний аналіз ринку комерційної нерухомості в умовах війни

Експертний аналіз ринку комерційної нерухомості в умовах війни

Війна спричинила зміни на ринку комерційної нерухомості: багато бізнесів перевели співробітників на віддалену роботу, багато змушені були переїхати та повністю міняти модель своєї роботи. Валентина...

читати більше

Довіртеся команді професіоналів в світі нерухомості та інвестицій

Отримати ранній доступ до проектів та новин


Контакти


ГОЛОВНИЙ ОФІС

Бізнес Центр “Киянівський”,

Киянівський пров. 3-7, оф. 220

ТЕЛЕФОН   +38 (044) 272-34-27